برچسب RFID – بررسی 4 مزیت در هوشمند سازی و مدیریت اموال

برچسب RFID - بررسی 4 مزیت در هوشمند سازی و مدیریت اموال

استفاده از برچسب RFID یا همان تگ RFID در سال های اخیر به شدت رواج پیدا کرده است. فناوری RFID در طیف گسترده ای از صنایع برای ردیابی دام، موجودی و غیره استفاده می شود. احتمالاً با ایده اسکن یک جاکلیدی کوچک برای دسترسی به درب یا برچسب‌های ردیابی اقلام خاص در فروشگاه‌ها نسبتاً آشنا هستید.

  در این مقاله در خصوص استفاده از تگ های RFID برای هوشمند سازی و مدیریت اموال به شما اطلاعات جالبی را ارائه می دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.


برچسب RFID چیست؟

برچسب RFID نوعی تکنولوژی هوشمند با استفاده از فرکانس رادیویی است . در واقع عبارت RFID مخفف عبارت Radio-Frequency Identification می باشد. برچسب های RFID از فرکانس های رادیویی برای برقراری ارتباط با اقلام و افراد استفاده می کنند. از این فرکانس ها می توان برای مکان یابی و ردیابی موارد یا افرادی که توسط یک تراشه RFID برچسب گذاری شده اند استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای شناسایی هر چیزی که از طریق داده های ذخیره شده روی برچسب برچسب گذاری می کنند، استفاده شوند.


برچسب RFID چیست ؟

برچسب RFID چیست ؟


تگ RFID چگونه کار می کند ؟

اکنون می دانید RFID به چه معناست، اما این برچسب چگونه کار می کند؟ این فناوری ممکن است کمی ذهن شما را تحت تأثیر قرار دهد، اما کار کردن با ان فوق العاده ساده است . از این برچسب می توانید برای مواردی مانند کنترل دسترسی ، مدیریت اموال ، هوشمند سازی و غیره به راحتی استفاده کنید . اساساً این تگ ها برچسب های کامپیوتری ساده ای هستند که می توانند اطلاعات را ذخیره کرده و توسط دستگاه های RFID Reader خوانده شوند. بسته به کاربرد مورد نظر، برچسب‌های RFID می‌توانند هر چیزی را از شماره سریال کوتاه گرفته تا کل اسناد از جمله بسیاری از صفحات را ذخیره کنند. تگ‌های RFID همچنین می‌توانند طوری طراحی شوند که دارای سطح بالایی از تأیید و اعتبار باشند. آنها را می توان به اندازه ای ایمن کرد که به راحتی کپی نشوند.

استفاده از RFID در انبار

حال که به خوبی با برچسب RFID آشنا شدیم بهتر است کمی در خصوص فرایند استفاده از RFID در انبار صحبت کنیم . هدف اصلی استفاده از RFID در انبار ها کنترل دسترسی است. در واقع با استفاده از این تک ها شما میتوانید به راحتی به موجودی انبار خود دسترسی داشته باشید . همچنین شما می توانید به راحتی فرایند مدیریت اموال را انجام داده و از فرآیند های هوشمند سازی به راحتی استفاده نمایید .

در واقع شما میتوانید با قرار دادن برچسب های RFID بر روی کالاهای موجود در انبار به راحتی آنها را مدیریت کرده و ورود و خروج آنها را تحت نظر داشته باشید . همچنین نگهداری ، مدیریت ، شمارش و موجودی انبار شما در مدت زمان خیلی کوتاهی انجام خواهد شد . برای اینکه به خوبی بتوانید تگ های RFID را در انبار ها و ساختمان ها شناسایی کنید نیاز به دستگاه هایی دارید که بتوانند این تگها را بخوانند. به این دستگاه ها ماژول RFID یا RFID Reader گفته می شود .


ماژول RFID چیست و چه کاربردی دارد؟

ماژول RFID چیست و چه کاربردی دارد؟


ماژول RFID چیست و چه کاربردی دارد؟

برای شناسایی فرکانس رادیویی تگ های RFID نیاز به استفاده از یک ابزار ویژه است. این ابزار با نام ماژول RFID شناخته می شود . در واقع یک ماژول RFID برای شناسایی اقلام و دارایی ها و کارت هایی که دارای برچسب RFID هستند به کار می رود. استفاده از این ماژورل در صنایع مختلف کمک میکند که فرایند خواندن اطلاعات از تگ ها به آسانی انجام شود . ماژول های RFID انواع مختلفی دارند. از نمونه های ساده رومیزی  تا نمونه های پیشرفته که با نام Handheld شناخته می شوند .

از این ماژول ها می توان در صنایعی مانند کارخانه های دولتی، بخش مراقبت های بهداشتی و بیمارستان ها ، زنجیره تامین اقلام اولیه و شرکت های خصوصی و کنترل عبور و مرور استفاده کرد . یک ماژول RFID قابلیت این را دارد که با یک نرم افزار یکپارچه شده و مزایای منحصر به فردی را به وجود بیاورد. در واقع در صورتی که از یک ماژول RFID که با یک نرم افزار یکپارچه شده استفاده کنید شما به دنیای بی حد و حصر دریافت اطلاعات از طریق تگ ها وارد می شوید. این به معنی کاهش خطای انسانی به میزان خیلی زیاد است .

در واقع ماژول RFID با استفاده از نرم افزار مخصوص میتواند امکانات زیاد را پیاده سازی کند . می تواند به راحتی انواع تگها ها شناسایی و احراز هویت کند . می تواند کارت های عبور پرسنل را می‌توان فوراً تأیید کند . می تواند به راحتی امکان ورود یا خروج به مناطق ضروری را فراهم کند. می تواند اطلاعات را با یک پایگاه داده مرکزی مبادله کند . می تواند به راحتی با اتوماسیون های اداری همسو و سازگار شود . البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای اینکه به این قابلیت های ماژول RFID برسید باید یک نرم افزار RFID در اختیار داشته باشید .


نرم افزار RFID چیست و چه کاربردی دارد ؟

نرم افزار RFID به برنامه های کاربردی گفته می شود که وظیفه آنها دریافت و دسته بندی اطلاعات دریافت شده از ماژول RFID است . این نرم افزار ها می توانند راه حل های نوآورانه و متمرکز را به شرکت ها ارائه دهند. این راه حل ها در ردیابی دارایی ها، افراد و اسناد کمک می کنند.


استفاده از برچسب RFID

استفاده از برچسب RFID


مزایای استفاده از برچسب RFID و نرم افزار RFID چیست ؟

استفاده از برچسب RFID در کنار نرم افزار RFID می تواند قابلیت های بیشماری را به سازمان ها و ادارات اعطا کند. برخی از این قابلیت ها شامل موارد زیر است :

  • پیگیری دارایی: با استفاده از این نرم افزار امکان ردیابی یا مکان یابی دارایی های ثابت یا در حال حرکت، مانند یک مرکز مراقبت های بهداشتی، صندلی های چرخدار یا پمپ های IV، لپ تاپ در یک شرکت و سرورها در یک مرکز داده، کار آسانی خواهد بود.
  • مکان یابی سریع : با استفاده از این نرم افزار ها کاربر می‌تواند فوراً مکان کلی دارایی‌های برچسب‌گذاری شده را در هر نقطه از تأسیسات با کمک فناوری RFID تعیین کند. همچنین می توان از مناطق تشخیص یا همان نقطه کنترل ها در مکان های استراتژیک در سراسر تاسیسات استفاده کرد . نقطه کنترل در واقع این امکان را به شما به عنوان کاربر می دهد که مناطق مختلفی را به صورت فیزیکی تعریف کند و مناطق پرترافیک را نظارت کند. دارایی های برچسب گذاری شده که از طریق این نقاط کنترل حرکت می کنند، ثبت شده و به راحتی موقعیت مکانی این داده ها مشخص می شود.
  • ردیابی افراد:با استفاده از این نرم افزار می توان به راحتی فرایند دیابی افراد را انجام داد. این فرایند دقیقاً به عنوان سیستم ردیابی دارایی استفاده می شود. بیمارستان ها و زندان ها عمومی ترین مکان های مورد نیاز برای این نوع ردیابی هستند. در حال حاضر بیمارستان برای ردیابی بیماران خاص خود از برچسب های RFID استفاده می کند. در اورژانس بیمار و سایر تجهیزات ضروری می توانند به راحتی ردیابی کنند. این به طور عمده در بیمارستان های مراقبت های روانی که پزشکان می توانند تک تک فعالیت های بیمار را ردیابی کنند بسیار مفید خواهد بود. بیمارستان ها همچنین از این برچسب های RFID برای مکان یابی و ردیابی تمام فعالیت های نوزادان تازه متولد شده استفاده می کنند.
  • ردیابی اسناد:استفاده از برچسب RFID در اسناد در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است . در واقع گم شدن اسناد فیزیکی یکی از شایع ترین مشکلات است. در دسترس بودن حجم زیادی از داده ها و اسناد مشکلات زیادی را در سیستم مدیریت اسناد ایجاد می کند. یک سیستم ردیابی اسناد RFID  در زمان و هزینه ها صرفه جویی قابل توجهی می کند.

 


همانطور که میبینید استفاده از برچسب RFID در دنیا به شدت رواج پیدا کرده است. در سال های اخیر نیز شرکت ها وکارخانه های زیادی از این تگ ها استفاده نموده اند. با این حال تکنولوژی تگ های RFID و نرم افزار RFID در ایران یک دانش و صنعت نوپا است که می تواند به خوبی جوابگوی نیاز های شما باشد. شما میتوانید به راحتی با استفاده از این تگ ها فرایند هوشمند سازی و مدیریت اموال خود را مکانیزه کرده و دیگر دغدغه های مدیریت سنتی و قدیمی اموال را نداشته باشید .

معرفی نرم افزار مدیریت RFID – دینا تگ

نرم افزار مدیریت RFID که با نام دینا تگ نیز شناخته می شود، یک نرم افزار اختصاصی است که علاوه بر کارایی بالا و عملکرد مناسب خود ویژگی های دیگری نیز دارد. این نرم افزار به صورت اختصاصی و توسط تیم برنامه نویسی مجموعه داده کاوان دینا ایجاد شده است. دینا تگ می تواند کارایی تگ های RFID استفاده شده در سازمانها و شرکت ها را به راحتی افزایش دهد. این نرم افزار به صورت کاملا بومی ایجاد شده، در نتیجه علاوه بر قابلیت هایی که در بالا به ان اشاره شد دارای قابلیت های دیگری نیز است . سازگاری با انواع برچسب RFID ماژول RFID از ویژگی های بارز این نرم افزار است. در نتیجه فرایند های هوشمند سازی و مدیریت اموال به راحتی با استفاده از نرم افزار مدیریت RFID دینا تگ به راحتی امکان پذیر است .


معرفی نرم افزار مدیریت RFID - دینا تگ

معرفی نرم افزار مدیریت RFID – دینا تگ


مجموعه خدمات دینا

مجموعه نرم‌افزاری دینا به عنوان یک شرکت نرم‌افزاری فعالیت خود را از سال 1397 شروع کرده است. این شرکت با همکاری گروهی از فارغ‌التحصیلان گرایش های رشته کامپیوتر و نرم‌افزار تشکیل شده و در مدت کوتاهی توانسته به خوبی در بازار IT کشور شناخته شود. برخی از فعالیت های اصلی دینا شامل موارد زیر می شوند .

هلپ دسک چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟

سامانه هلپ دسک یک نرم افزار پشتیبانی و پاسخگویی فنی است که برای پاسخگویی به نیازها و پاسخ‌دهی به سؤالات کاربران و مشتریان ساخته شده است. نکته قابل‌توجه در خصوص استفاده از هلپ دسک این است که می‌تواند از آن در شرکت‌های کوچک، متوسط، بزرگ و حتی چندملیتی نیز استفاده کرد.در حال حاضر شرکت‌ها و سازمان‌ها، جهت برقراری ارتباطی مؤثر در فرایندهای پشتیبانی و پاسخگویی خود از سامانه‌های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری استفاده می‌کنند. هدف از این کار برآورده کردن نیازمندی‌های کاربران، کارمندان و پرسنل و حتی مشتریان است. دراین‌بین واحد فناوری اطلاعات (واحد IT) نقش به سزایی در اجرا و پیاده‌سازی این سامانه‌ها ایفا می‌کند.

سیستم‌های مبتنی بر فعالیت‌ها، انواع نرم افزار تیکتینگ فارسی ، نرم افزار مانیتورینگ شبکه ، نرم افزار ثبت درخواست کاربران، اتوماسیون های اداری، سامانه‌های ثبت اموال و غیره در پیشبرد بهتر فرآیند کاری و اداری سازمان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل به یک سامانه مؤثر در پاسخگویی و مدیریت نیاز است تا بخش IT بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیازهای کاربران را برطرف کند. این سامانه مؤثر با نام سامانه هلپ دسک در دنیا شناخته می‌شود.


معرفی تگ RFID

تگ RFID نوعی سیستم ردیابی است که از فرکانس رادیویی برای جستجو، شناسایی، ردیابی و برقراری ارتباط با اقلام و افراد و موارد دیگر استفاده می‌کند. اساساً، تگ‌های RFID که به آن‌ها برچسب‌های RFID نیز گفته می‌شود، برچسب‌های هوشمندی هستند که می‌توانند طیف وسیعی از اطلاعات، از شماره سریال گرفته تا توضیحات کوتاه و حتی صفحات داده را ذخیره کنند. برخی از تگ‌های RFID دارای ویژگی‌های امنیتی رمزنگاری برای سطح‌های بالاتر بوده و نیازمند تأیید و احراز هویت هستند.

امروزه برچسب‌های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) بخش مهمی از زندگی روزمره در کسب‌وکارها و سیستم‌های مدیریتی هستند. نکته قابل توجه این است که این فناوری مدام در حال پیشرفت بوده و استانداردهای استفاده از این فناوری همچنان در حال رشد است. برچسب‌های RFID طیف گسترده‌ای از خدمات را بر عهده می‌گیرند، برچسب روی محصولات فروشگاه را در نظر بگیرید که به منظور جلوگیری از سرقت است.

همچنین برچسب کوچک روی شیشه جلوی خودرو که امکان استفاده رایگان از عوارضی و پارکینگ‌ها و حتی ورودی به پارکینگ‌های طبقاتی را فراهم می‌کند. از آن‌ها می‌توان برای مدیریت اموال و دارایی‌ها استفاده کرد. همچنین برچسب‌ها قابلیت هوشمند سازی نیاز دارند. گستره استفاده از تگ‌های RFID روز به روز در حال افزایش است. نکته قابل توجه این است که در حالی که بیشتر تگ‌های RFID برای کالاها یا برای ردیابی بسته‌ها استفاده می‌شوند، می‌توان از آن‌ها برای ردیابی حیوانات خانگی یا بیماران در بیمارستان‌ها نیز استفاده کرد.


طراحی سایت و خدمات سئو

یکی دیگر از فعالیت مهم مجموعه داده کاوان دینا طراحی سایت و خدمات سئو است . مجموعه داده کاوان دینا با داشتن نیروی های متخصص و حرفه ای در زمینه تولید محتوا و سئوی سایت های فارسی و انگلیسی توانسته است به خوبی رضایت و اعتماد مشتریان خود را جلب کند . شما به عنوان یک مدیر و مالک کسب و کار باید به این نکته توجه داشته باشید که در دنیای امروزی اینترنت، مانند جهان، عظیم است و همیشه در حال گسترش است. در نتیجه شما درصورتی‌که به خوبی در این جهان دیده نشوید خیلی سریع گم می‌شوید! سئوی سایت بسیار مهم است زیرا بدون آن، شما به بخش‌های بیرونی جهان اینترنت پرتاب خواهید شد، جایی که هیچ‌کس هرگز به شما دسترسی نخواهد داشت. این کار به معنی نابودی سایت شما خواهد بود. شاید حتی کسب‌وکار و تمام ایده و آرزوهای شما نیز با این کار نابود شود.

 

نوشته های مرتبط

ارسال یک نظر